Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Otwarcie wystawy „Łęczyckie chusty kamelowe”
(Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi)

12 grudnia 2007 r. w gmachu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi nastąpiło otwarcie wystawy „Łęczyckie chusty kamelowe”. Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum w Łęczycy i prezentuje chusty powstałe podczas realizacji programu „Rekonstrukcja łęczyckich chust kamelowych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zrealizowanego wspólnie przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz Muzeum w Łęczycy. WIĘCEJ>>


Uroczyste otwarcie wystawy

Sala wystawowa "Łęczyckich chust kamelowych"

Pani Anna Dłużewska- Sobczak, kustosz działu etnograficznego Muzeum w Łęczycy, przy fragmencie wystawy akcentującej temat bożonarodzeniowyW piątek 29 czerwca na Zamku w Łęczycy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ŁĘCZYCKIE CHUSTY KAMELOWE. WIĘCEJ>>


Sala wystawowa łęczyckich chust kamelowych
na chwilę przed uroczystym otwarciemW dniu 30 grudnia 2007 r. po długiej walce z chorobą nowotworową zmarła Zofia Janicka z Łęczycy – jedna z 20 uczestniczek programu „Rekonstrukcje łęczyckich chust kamelowych”.
Program ten, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany był wspólnie przez Muzeum w Łęczycy oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi od kwietnia 2006 do czerwca 2007 r.
Wszelkiego rodzaju robótki ręczne były dla Pani Zofii zajęciem, któremu oddawała się niezmiennie z dużą pasją i zaangażowaniem, jednak – jak sama mówiła – Jej największą miłością był haft.
Chusta kamelowa w kolorze czerwonym jest ostatnią pracą Pani Zofii. Wraz z innymi chustami, wykonanymi w trakcie programu, można ją obejrzeć obecnie na specjalnej wystawie powarsztatowej w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Wystawa czynna będzie do końca lutego br.
Dobiega końca program "Rekonstrukcja łęczyckich chust kamelowych"

Zbliża się do finału program, realizowany wspólnie przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz Muzeum w Łęczycy, a finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego więcej>>
Realizacja projektu "Rekonstrukcja Łęczyckich Chust Kamelowych", finansowanego ze Środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W dniu 11 marca 2007roku Panie biorące udział w realizacji projektu "Rekonstrukcja łęczyckich chust kamelowych" spotkały się na kolejnych zajęciach warsztatowych w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi... więcej>>
Realizacja projektu "Rekonstrukcja Łęczyckich Chust Kamelowych", finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ciągu minionego miesiąca Panie, biorące udział w realizacji projektu "Rekonstrukcja łęczyckich chust kamelowych", kilkakrotnie spotkały się na wspólnych zajęciach warsztatowych, organizowanych naprzemiennie w Łęczycy i Łodzi. Tak intensywne i pracowite zajęcia były koniecznością. Żmudne wyliczenie odpowiedniej ilości oczek, od którego rozpoczyna się prace nad chustą jest gwarantem dobrego początku całej roboty. Przy bardzo cienkiej nici, a takich się w przypadku tych chust używa, wymaga ogromnej uwagi, cierpliwości a czasami wręcz desperacji. Niezwykle ważną jest także umiejętność sprawnego posługiwania się szydełkiem. Wykonanie każdej chusty jest tak bardzo trudne i pracochłonne, że kilka Pań, które zainteresowane były udziałem w projekcie, zrezygnowało z dalszego w nim udziału. więcej >>

                 

Realizacja projektu "Rekonstrukcja Łęczyckich Chust Kamelowych", finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rozpoczęły się robocze spotkania uczestniczek projektu "Rekonstrukcja łęczyckich chust kamelowych", realizowanego przez Muzeum we Łęczycy i Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. W trakcie ich trwania kilkanaście kobiet z Łęczycy i okolic oraz Łodzi opanuje biegle umiejętność wykonywania chust kamelowych. Korzystać będą ze specjalnie opracowanej dokumentacji rysunkowej i fotograficznej, pokazującej poszczególne fazy odtwarzania chusty. Uzyskany pierwowzór pochodzi z oryginalnej chusty kamelowej, znajdującej się w zbiorach muzealnych. Autorką pierwowzoru jest Mariola Eckiert z Muzeum AiE w Łodzi. Nad pracami dokumentacyjnymi czuwa Renata Nowicka z Muzeum w Łęczycy.
Wyrabiane ręcznie z nici wielbłądzich (kamela) w dwu kolorach: czarnym i białym chusty kamelowe, w pierwszych latach XX w. stanowiły ważny element tradycyjnego stroju łęczyckiego. Wykonanie, na specjalne zamówienie, każdej chusty kamelowej wymagało żmudnej pracy, trwającej ponad 2 miesiące i było bardzo kosztowne. Z tego względu ich produkcję zarzucono, a umiejętność wykonywania zachowała się szczątkowo do początków lat 80-tych XX w.
Powrót do zwyczaju robienia chust kamelowych jest więc nie tylko reaktywowaniem łęczyckich tradycji rękodzielniczych, ale i odtworzeniem charakterystycznego, miejscowego wzornictwa.

Realizacja projektu, którym kierują: Alicja Woźniak z Muzeum łódzkiego oraz Anna Dłużewska-Sobczak z Muzeum w Łęczycy, ma na celu uzyskanie i wprowadzenie do szerokiego obiegu luksusowego produktu regionalnego. W czasie trwania warsztatów wykonane zostaną bowiem chusty z różnych rodzajów i gatunków przędzy: począwszy od, najbardziej zbliżonej do oryginalnej, przędzy wełnianej i lnianej, przez różnego rodzaju akryle, aż po kordonki oraz nici jedwabne i brokatowe w różnej kolorystyce.
Podsumowaniem projektu będą: specjalna wystawa czasowa oraz towarzysząca jej publikacja dokumentalna, planowane na czerwiec 2007 roku.

Projekt "Rekonstrukcja łęczyckich chust kamelowych" finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury", priorytet "Ochrona dziedzictwa kultury ludowej".

W programie chusty wykonują następujące panie z Łęczycy:
Zofia Janicka Janina Ławniczak, Monika Michalak, Renata Nowicka, Emilia Podolska, Irena Radziszewska, Barbara Skowerska, Barbara Dziobiak, Urszula Dębowska.
oraz panie z Łodzi:
Małgorzata Bartochowska, Dorota Depczyńska, Beata Karbowiak, Agnieszka Lasota, Ewa Ostrowska, Mariola Papiewska, Jolanta Pawlak, Grażyna Struś, Irena Barbara Szałańska, Beata Włodarska.


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax 24 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721-24-49, www.muzeumleczyca.pl, e-mail:info@muzeumleczyca.pl


Informujemy, iż na stronie muzeumleczyca.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.