Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!


LEKCJE MUZEALNE

Dział artystyczny - mgr Andrzej Borucki

1. Sztuka gotycka i nie tylko (Prezentacja multimedialna)
2. Sztuka romańska (prezentacja multimedialna)
3. Sztuka romańska i gotycka Łęczycy.(Prezentacja multimedialna)
4. Sztuka baroku w Łęczycy. (Lekcja w terenie)
5. Sztuka XIX i XX wieku w Łęczycy i regionie. (Lekcja w terenie)
6. Dziedzictwo kultury antycznej w zabytkach Łęczycy. (Lekcja w terenie)
7. Przemiany urbanistyczne Łęczycy od średniowiecza do współczesności. (Lekcja w terenie)
8. "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki i polska kultura szlachecka. (Prezentacja multimedialna)
9. Prawdziwy obraz, czyli portretowanie dawniej i dziś. (Lekcja połączona z warsztatami plastycznymi)


Dział etnograficzny - mgr Anna Sobczak

1. Współczesna łęczycka sztuka ludowa.
2. Życie codzienne na wsi łęczyckiej na przełomie XIX i XX w.
3. Zwyczaje doroczne w Łęczyckiem.
4. Regionalne wierzenia, legendy i opowieści ze szczególnym uwzględnieniem diabła Boruty.


Dział archeologiczny - mgr Patrycja Zasadzka

1.Odkrywanie przeszłości, czyli czym zajmuje się archeologia? (Prezentacja multimedialna połączona z zabawami logicznymi).
2.Życie codzienne we wczesnym średniowieczu na przykładzie grodu łęczyckiego (Prezentacja multimedialna; dla najmłodszych zabawy plastyczne).
3.Dawne garncarstwo, czyli nauka ręcznego lepienia naczyń z gliny.
4. Cmentarze epoki neolitu i brązu na Ziemi Łęczyckiej (Prezentacja multimedialna).
5. Osadnictwo na Ziemi Łęczyckiej od pradziejów do współczesności (Prezentacja multimedialna).
6. Badania archeologiczne na Ziemi Łęczyckiej w okresie międzywojennym (Prezentacja multimedialna)


Dział historyczny - mgr Tomasz Kucharczyk

1. Średniowieczne rycerstwo. Dzieje, uzbrojenie, obyczaje, codzienność. (Prezentacja multimedialna - może być połączona z blokiem zabaw średniowiecznych)
2. Kazimierz Wielki a Łęczyca (prezentacja multimedialna).
3. W drodze do niepodległości - Polska w latach 1914-1920. (Lekcja w terenie)
4. Bitwa nad Bzurą. Historia, oporządzenie i uzbrojenie żołnierzy polskich i niemieckich walczących w kampanii wrześniowej 1939 r. (prezentacja multimedialna + możliwość strzelania z replik ASG karabinku Mauser oraz pistoletu Parabellum)
5. "Łęczyca w pocztówce. Przemiany urbanistyczne w mieście w XX w. na podstawie kart pocztowych".(Prezentacja multimedialna)
6. Podboje mongolskie w czasach wyprawy Benedykta Polaka. (Prezentacja multimedialna - może być połączona z blokiem zabaw średniowiecznych)
7. Z dziejów Archikolegiaty w Tumie. Lekcja dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (prezentacja multimedialna).
8. "Korzenie tradycji. W podziemnym lapidarium." Na lekcji prezentujemy tradycję kulturową ludności żydowskiej zamieszkującej Łęczycę. Lekcja odbywa się na wystawie stałej w Archiwum Państwowym Oddział w Łęczycy.
9. Czy powstańcy styczniowi rzeczywiście przegrali sprawę o którą walczyli?... Powstanie styczniowe na Ziemi Łęczyckiej. Lekcja kończy się wizytą na cmentarzu katolickim w Łęczycy, na którym znajdują się groby weteranów powstania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą współpracy DO POBRANIA.

Opis zabaw plebejskich DO POBRANIA.


Opłaty za lekcje muzealne:

Za lekcję muzealną przeprowadzoną w Muzeum w Łęczycy, trwającą około 45 minut, Muzeum pobiera opłatę w wysokości 40,00 zł za grupę liczącą do 40 osób, a za każdą osobę wykraczającą ponad tę liczbę, dodatkowo 1,00zł.

Za lekcję muzealną odbywającą się na terenie Zamawiającego, trwającą około 45minut, Muzeum pobiera opłatę w wysokości uwzględniającej koszty przejazdu (w obie strony) osoby przeprowadzającej lekcję +50,00zł, zagrupę liczącą do 40 osób.

Opłaty za warsztaty z wykorzystaniem materiałów niezbędnych do przeprowadzenia zajęć (np.gliny), dostarczanych przez Muzeum w Łęczycy, wynoszą 40 zł za grupę liczącą do 40 osób + 2zł od osoby uczestniczącej w warsztatach.

W okresie jesienno-zimowym Muzeum może przeprowadzać warsztaty jedynie w mniejszych grupach do 20 osób. Opłata wynosi 20,00 zł + 2 zł od osoby uczestniczącej w warsztatach (zakup materiałów przez Muzeum)

WARSZTATY PLASTYCZNE

Wśród różnych zajęć, które Muzeum w Łęczycy proponuje placówkom oświatowym, znajdują się warsztaty plastyczne. Ich tematyka nawiązuje do tradycyjnych, często zapomnianych już, zwyczajów i obrzędów regionu łęczyckiego. W czasie swobodnej, wspólnej zabawy przy wykonywaniu różnych prac plastycznych, uczniowie poznają charakterystyczną obyczajowość łęczyckich świąt i uroczystości dorocznych. Aktywnie uczestniczą w samodzielnym wykonywaniu, związanych z nią elementów, ozdób i dekoracji.
Tematyka i zakres warsztatów dostosowana jest do wieku i wiedzy uczestników. Zajęcia prowadzone przez Annę Sobczak i Renatę Kaźmierczak mogą odbywać się zarówno w Muzeum, jak i poza nim.Prosimy o wcześniejsze podanie tematu oraz terminu realizacji lekcji muzealnych, pracownikom merytorycznym pod nr tel. 24 721 25 43 lub 24 721 89 97!


Wielkanocne warsztaty plastyczne


Organizowane przez Muzeum tematyczne warsztaty plastyczne cieszą się w okresie przedświątecznym szczególnym zainteresowaniem szkół. Są bowiem okazją do bezpośredniego kontaktu z dawnymi, zapomnianymi już często, tradycjami regionu łęczyckiego. Oprócz różnorodnych informacji o dawnej obrzędowości dorocznej i rodzinnej młodzież szkolna nabywa praktyczne umiejętności wykonywania elementów zdobniczych charakterystycznych dla danych świąt. W okresie przedświątecznym z tej możliwości skorzystało około 90 uczniów z klas od II do VI Szkół Podstawowych w Daszynie i Piątku.
          

          

          Interaktywna lekcja historii


W dniu 20.02.2007 roku Muzeum w Łęczycy gościło uczniów dwóch klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 122 w Łodzi. Uczniowie mogli obejrzeć oraz aktywnie uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. "Średniowieczne rycerstwo. Dzieje, uzbrojenie, obyczaje, życie codzienne".

Wszystkie szkoły zainteresowane tą i innymi lekcjami zapraszamy do kontaktu z pracownikami merytorycznymi pod numerem telefonu: (024) 721 25 43


                 


Lekcja muzealna pt. "Średniowieczne rycerstwo"


W dniu 5 października 2006 r. w Muzeum w Łęczycy odbyła się lekcja muzealna pt. "Średniowieczne rycerstwo. Dzieje, uzbrojenie, obyczaje, codzienność". Lekcja została zaprezentowana 45 uczniom Szkoły Podstawowej z Raszyna k/Warszawy.
Podczas lekcji dzieci mogły obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą średniowiecznemu rycerstwu, mogły także dotknąć, przymierzyć kopie średniowiecznego uzbrojenia.


Warsztaty plastyczne 26 kwietnia 2006 r.

Wśród różnych zajęć, które Muzeum w Łęczycy proponuje placówkom oświatowym, znajdują się warsztaty plastyczne. Ich tematyka nawiązuje do tradycyjnych, często zapomnianych już, zwyczajów i obrzędów regionu łęczyckiego. W czasie swobodnej, wspólnej zabawy przy wykonywaniu różnych prac plastycznych, uczniowie poznają charakterystyczną obyczajowość łęczyckich świąt i uroczystości dorocznych. Aktywnie uczestniczą w samodzielnym wykonywaniu, związanych z nią elementów, ozdób i dekoracji.
Tematyka i zakres warsztatów dostosowana jest do wieku i wiedzy uczestników. Zajęcia prowadzone przez Annę Sobczak i Renatę Nowicką mogą odbywać się zarówno w Muzeum, jak i poza nim.

Na naszych zdjęciach uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej w Grabowie. W Muzeum w Łęczycy byli pierwszy raz. W czasie warsztatów robili wycinanki i bibułowe kwiaty - papierowe ozdoby, charakterystyczne dla wystroju wnętrz chat łęczyckich z przełomu XIX i XX w.


                

Lekcje muzealne


Muzeum w Łęczycy zaprasza na tematyczne lekcje muzealne z elementami prezentacji multimedialnej, prowadzone przez pracowników merytorycznych.
Jako pierwsi z oferty tej skorzystali uczniowie klasy VI Samorządowej Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej. Uczestniczyli w lekcji "Zwyczaje wielkanocne regionu łęczyckiego", prowadzonej przez Annę Sobczak
w dniu 30 marca 2006 roku.

               


Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz