Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

PODSUMOWANIE EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA – ŁĘCZYCA 2007

W dniach 15 i 16 września 2007 roku odbyły się w Łęczycy Europejskie Dni Dziedzictwa. W dawnym klasztorze dominikanów, późniejszym więzieniu (zlikwidowanym w listopadzie 2006 roku) umieszczone zostały prace plastyczne studentów i pedagogów z dwu pracowni rzeźby Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: profesora Marka Wagnera oraz adiunkta Bogdana Wajberga. Autorem całości aranżacji był Bogdan Wajberg.

Prawie sto utworów plastycznych zostało rozmieszczonych w celach i na korytarzach gmachu głównego oraz w pomieszczeniach dawnego budynku administracji. Kluczem doboru tych prac były względy tematyczne oraz forma plastyczna nawiązująca do wnętrz naznaczonych destrukcją czasu i ingerencji człowieka. Jacek Partyka, kompozytor i wykładowca Studia Komputerowego Akademii Muzycznej w Łodzi, zainstalował w jedenastu miejscach gmachu głównego aparaturę akustyczną odtwarzającą jego autorskie kompozycje, specjalnie dobrane do tej przestrzeni architektonicznej i niektórych rzeźb. Dochodząca z różnych zakątków muzyka oraz realistyczne efekty dźwiękowe, tworzyły niezwykły efekt, podkreślający mroczną atmosferę ponad dwustuletnich łęczyckich kazamatów. Zwiedzający, a właściwie uczestnicy artystycznej wędrówki, mogli znaleźć na swojej drodze niewielkie karteczki z kopiami: grypsów więziennych, łęczyckich listów gończych z 1812, 1835 i 1917 roku oraz fragmentów tekstów literackich traktujących o zniewoleniu nie tylko w sensie rzeczywistym ale i metaforycznym. W sali wejściowej, pełniącej rolę recepcji kolportowano foldery dotyczące imprezy, a na czterech planszach zaprezentowano podstawowe wiadomości o klasztorze dominikanów w Łęczycy (1275 – 1795) i dawnym więzieniu (1796 – 2006). O funkcji najważniejszych pomieszczeń informowały tabliczki umieszczone przed wejściem do nich. Każda grupa miała swojego przewodnika (pracownicy merytoryczni Muzeum w Łęczycy), który informował na wstępie o idei Europejskich Dni Dziedzictwa, na dziedzińcu więziennym opowiadał o historii obiektu, a następnie towarzyszył grupie w gmachu głównym. Cykl zwiedzania kończył się na ostatnim piętrze więzienia prezentacją dwu plansz z fragmentem pracy dyplomowej przygotowywanej przez Aleksandrę Tomczak (Wydział Architektury Politechniki Łódzkiej), która dotyczy adaptacji dawnego klasztoru dominikanów i późniejszego więzienia w Łęczycy na potrzeby usług hotelarskich. Liczne wpisy w wyłożonej obok plansz księdze pamiątkowej świadczą, że wnętrza z aranżacjami plastycznymi i dźwiękowymi zrobiły na zwiedzających głębokie wrażenie.

Do 14 października frekwencja wyniosła ok. 1200 osób. W trakcie udostępniania obiektu, pracownicy Muzeum w Łęczycy mieli okazję spotykać się z dawnymi funkcjonariuszami więziennymi oraz osobami osadzonymi tutaj niegdyś za przestępstwa kryminalne lub działalność polityczną (więźniowie okresu stalinowskiego i stanu wojennego). Wszyscy chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami, refleksjami oraz pomysłami na przyszłe zagospodarowanie obiektu. Od dyrektora łęczyckiego więzienia uzyskaliśmy informacje o ukrytych pod warstwą białej farby polichromiach figuralnych na sklepieniu korytarza (postaci aniołów dmących w trąby na tle gwieździstego nieba) i podziemiach odkrytych podczas zakładania kanalizacji. Liczną grupę wśród zwiedzających stanowili artyści fotograficy i amatorzy, którzy przybywali specjalnie w celu odbycia indywidualnych lub zbiorowych sesji fotograficznych (np.: Klub Nikon Polska, Pracownia Fotografii Użytkowej ASP w Łodzi). Przyjechały również specjalnie zorganizowane wycieczki studentów łódzkiej ASP oraz studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Budynkiem dawnego więzienia i klasztoru w Łęczycy zainteresowali się także organizatorzy („Łódź Art Center”) Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, którzy chcą w roku 2008 zorganizować tutaj jedną z głównych wystaw (od 24 maja, w trakcie festiwalu, pomiędzy Łodzią a Łęczycą kursowałyby specjalne autobusy).

Europejskie Dni Dziedzictwa w Łęczycy zostały odnotowane w prasie o zasięgu: ogólnopolskim („Rzeczpospolita”), wojewódzkim („Gazeta Wyborcza”) i regionalnym („Dziennik Łódzki”). Relacja z otwarcia ukazała się w łódzkiej telewizji regionalnej TVP3. Informacje o akcji opublikowane zostały w internecie na stronach: Muzeum w Łęczycy, Starostwa Powiatowego w Łęczycy, Urzędu Miasta w Łęczycy, Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, łódzkiego serwisu kulturalnego „Reymont” oraz „Nikon Klub Polska”.

muzeum@zamek.leczyca.pl

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz