Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Henryk Jóźwiak - aktor

Naukę zawodu rozpoczął w PWSTTviF w Łodzi, a zakończył w Studium Teatralnym Waldemara Wilhelma. Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu aktorskiego debiutował na scenie Państwowego Teatru Dramatycznego w Kaliszu. Następnie pracował w teatrach na terenie Wielkopolski, w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, później w Elblągu. Jego najbardziej udane role z tamtego okresu to między innymi postać Stomila w Tangu Mrożka (reż. J. Jasielski), majora Catcha w Paragrafie 22 Hellera (reż. L. Czarnota), Hieronima w Pierwszym dniu wolności Kruczkowskiego (reż. R. Kordziński).
W 1992 roku rozpoczął współpracę z Polskim Radiem w Zielonej Górze, gdzie m.in., jako jeden z pierwszych w Polsce, czytał powieść Moskwa Pietuszki Jerofiejewa, Dwór Singera, prozę Topora oraz wiele utworów poetyckich - od Lorki po Eliota. W tym samym czasie podjął również współpracę z Teatrem Małym we Frankfurcie n/Odrą. Odbyła się tam premiera jego autorskiego monodramu Sprawa Marmieładowa przygotowanego na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego, granego w języku niemieckim. Występował na Festiwalu Teatrów Wschodniej Europy w Schwedt, uczestniczył w spektaklu otwierającym Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie. Poza tym grał w Berlinie, Beeshow, Saarbrucken. Jako aktor Teatru Lubuskiego występował w Wilnie - w słynnym Teatrze na Tagance, Nancy, Metzu i Paryżu jako Hrabia w Panu Tadeuszu. Jest laureatem pierwszego w Polsce Festiwalu Sztuki Słowa zorganizowanego w ramach cyklu VERBA SACRA w Poznaniu, w 2005 roku ponownie znalazł się w ścisłym finale konkursu.
Obecnie jest etatowym aktorem Teatru Dramatycznego w Płocku i członkiem zespołu Studio Teatr Test w Warszawie. Kontynuuje pracę w radiu, czytając poezję i teksty biblijne (w radiu katolickim) oraz prowadząc własne audycje poetyckie, bywa zapraszany do realizacji słuchowisk przygotowywanych przez Teatr Polskiego Radia. W ostatnich latach występował kilkakrotnie na Ukrainie - podczas Międzynarodowej Sesji Naukowej "Schulz i Ukraina" i I Międzynarodowego Festiwalu Schulzowskiego w Drohobyczu, grając w spektaklu Andrzeja Marii Marczewskiego Sklepy cynamonowe Brunona Schulza, oraz prezentując swój monodram przygotowany na podstawie Trans-Atlantyku Witolda Gombrowicza (w Roku Gombrowiczowskim). Także w Kijowie na Międzynarodowym Festiwalu Bułhako-wowskim w ramach Roku Polskiego, prezentując się w reżyserowanych przez Marczewskiego fragmentach Mistrza i Małgorzaty. Jego ostatni monodram, którego premiera miała miejsce na Letnim Festiwalu Teatralnym w Łodzi latem 2005 roku, to spektakl zrobiony według Perwersji poczytnego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Widzowie telewizyjni mogli zobaczyć Henryka Jóźwiaka w popularnych i lubianych serialach - "Złotopolscy" i "M jak miłość".Monodram Trans-Atlantyk wg Witolda Gombrowicza to
-w moim ujęciu -
rozprawa z przebrzmiałym stylem dawnego patriotyzmu,
pustosłowiem i bufonadą polityczną.
To biegun refleksji i odczuwania,
który każe jednostce bronić się przed narodem,
uczynić ją odporniejszą na przygniatającą
i destrukcyjn± przewagę konwenansu.
Zatem - to rzecz o walce człowieka
z wciąż obowiązującą w naszym kraju
i przypisaną naszej mentalności
konwencją pojmowania i manifestowania patriotyzmu,
patriotyzmu naznaczonego presją, fanfaronadą
i wspomnianym pustosłowiem,
eksponowanego li tylko na pokaz, a nie rzeczywiście odczuwanego
i przekładającego się na nasze czyny.

Henryk JóźwiakTrans-atlantyk
jest po trosze wszystkim co chcecie:
satyrą, krytyką, zabawą, absurdem, dramatem -
ale niczym wyłącznie,
ponieważ jest tylko moją "wibracją",
moją egzystencją.

Witold GombrowiczProgram spektaklu

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz