Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!


Sukces IX Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Łęczycy

Takiego oblężenia łęczycki Zamek Królewski jeszcze nie przeżył. Po rocznej przerwie nasze miasto znów – na jeden dzień – przeniosło się do historii, do średniowiecza. Zainteresowanie turniejem przerosło wszelkie oczekiwania. Nie tylko z Łęczycy, ale i z całej Polski tłumnie przybywali turyści, by móc, choćby na moment, poczuć atmosferę zamierzchłych czasów.


Wzbij się wysoko w przestworza

"Na śmierć, nie na niewolę"

Kuźnia kowala

Turniej rozpoczął pokaz artyleryjski oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu "White Garden". W międzyczasie turyści mogli przechadzać się wzdłuż średniowiecznych kramów, przymierzać dawne stroje, obejrzeć pokaz kowalstwa, wybijania monet, założyć zbroję rycerską, czy też zakupić pięknie wykonane miecze. Popularnością, zwłaszcza wśród kobiet, cieszyła się bursztynowa biżuteria oraz oryginalne, kolorowe witraże. Każdy, kto chciał sprawdzić swoją siłę i celność, mógł skorzystać z toru łuczniczego. Po wysiłku fizycznym można było pokrzepić się staropolską pajdą wiejskiego chleba z przepysznym smalcem ze skwarkami. Amatorów tego jadła nie brakowało.
Po koncercie zespołu "White Garden" oraz zabawach plebejskich dla publiczności, na arenę wkroczyli rycerze, prawdziwi bohaterowie dawnych wieków. Pojedynki oglądano z zapartym tchem, nierzadko nagradzając brawami. Walki rozgrywane były "na poważnie", ale nie "na śmierć i życie", stąd też wszyscy rycerze zostali zwycięzcami i wszystkim zgotowano wielkie owacje.
Po raz pierwszy mogliśmy także podziwiać pokaz sokolniczy w wykonaniu grupy "Vancos" z Czech. Piękne orły, puchacze, kondory, myszołowy i jastrzębie wzbijały się wysoko w przestworza, by spokojnie lądować na dziedzińcu zamkowym. Również wśród publiczności znaleźli się chętni, którzy mogli wznosić na specjalnej rękawicy (oczywiście pod profesjonalną kontrolą) te piękne i dumne ptaki. "Najazd na Saracena", "zbieranie pierścieni na kopię" – te i wiele innych atrakcji przygotowała nam "Drużyna Książęca" podczas pokazu konnego. Czterech rycerzy dumnie wkroczyło na rumakach, by zaprezentować nam pokaz wielkich umiejętności, techniki i precyzji. Każde celne trafienie, każdy zdobyty pierścień nagradzano brawami. Wielokrotnie można było usłyszeć na trybunach odgłosy aprobaty. Występy szczególnie podobały się najmłodszym, którzy w zakupionych przez rodziców dawnych strojach, po cichu marzyli o tym, by stać się kiedyś rycerzami na pięknych koniach, z mieczem przy boku.
Turniej rycerski zwieńczono loterią. Każdy, kto wcześniej zakupił bilet, mógł stać się posiadaczem cennych nagród. Muzeum w Łęczycy, jako jeden ze współorganizatorów IX Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego pragnie podziękować Wojciechowi Jakubowskiemu oraz Bractwu Porta Temporis za oprawę tak wielkiej imprezy.
Wspaniały turniej, piękna pogoda, tysiące turystów... do zobaczenia za rok, na kolejnym, jubileuszowym X już turnieju rycerskim.


Współczesne oblężenie zamku

Turniej rozpoczął się mocnym wystrzałem salwy armatniej

Turniej bojowy minutówka


Nawet przegrani okazywali się zwycięzcami

Debatowanie nad rannym rycerzem

Przeciwnicy w walce, przyjaciele po...


Zabawy plebejskie dla publiczności

Pokaz tańca dawnego w wykonaniu zespołu "Dworzanie"

Kowal "Anter" podczas wykuwania oręża


Dla zwiedzających przygotowano tor łuczniczy

Turyści mogli kupić średniowieczne miecze...

... oraz specjalnie wybijane okolicznościowe monety


Jastrząb przyleciał do nas prosto z Czech

Ptaki pod czułą opieką pięknej Czeszki

Pokaz sokolniczy w wykonaniu grupy "Vancos" z Czech


Sowa i Myszołów na tle murów łęczyckiego zamku

Orszak konny w galopie

Rycerz konny z "Drużyny Książęcej" zdobył kolejne trofeum


Mistrzowska precyzja w zdobywaniu pierścieni

Każdy kto chciał na moment mógł stać się rycerzem

Nad głowami turystów dumnie powiewały szlacheckie herby rodowe


Rekordowa liczba turystów na łęczyckim zamku


Warning: include(/http://www.zamek.leczyca.info.pl/foot.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /strony/turniej.php on line 176

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/http://www.zamek.leczyca.info.pl/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php/pear5') in /strony/turniej.php on line 176