Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierają
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliśmy II miejsce !!!

Nadzory archeologiczne na ul. Ozorkowskiej

Pod koniec stycznia, w trakcie zakładania instalacji cieplnej na ul. Ozorkowskiej, robotnicy przypadkowo natrafili na dwie trumny znajdujące się głęboko w ziemi. Po zawiadomieniu konserwatora wojewódzkiego wydana została zgoda na przeprowadzenie nadzorów archeologicznych przez pracowników Muzeum w Łęczycy. Kierownictwo nad pracami objęła dr hab. prof. UR Małgorzata Rybicka, będąca jednocześnie starszym kustoszem naszego muzeum. W badaniach uczestniczy także mgr archeologii Patrycja Kolasińska- asystent muzealny Muzeum w Łęczycy.


Kierownik nadzorów, dr hab. prof. UR Małgorzata Rybicka czuwa nad prawidłowym przebiegiem wykopalisk

Spod zasypującej się ziemi wyłaniały się kolejne trumny

Prace nad wydobyciem trumien wymagały precyzji i delikatności

W miejscu odkrycia, od połowy XIV do początków XIX w. znajdował się Kościół i szpital p.w. Świętego Ducha, których fundatorem była cała społeczność łęczycka. Miejsce to, wraz ze znajdującym się tam także cmentarzem, przeznaczone było dla najbiedniejszych mieszkańców Łęczycy i okolic. Przed II wojną światową znajdował się tam jeszcze miejski przytułek.

Prace archeologiczne trwały od 1. do 8. lutego. Łącznie znaleziono 13 pochówków. Z powodu fatalnych warunków atmosferycznych utrudniających badania wydobyto 6, które w całości przewieziono w bezpieczne miejsce. Szczątki zostaną poddane analizie antropologicznej, która pozwoli określić płeć, wiek i być może przyczynę zgonu. Po tych ustaleniach dokonany zostanie wtórny pochówek przywracający spokój zmarłym.


Andrzej Borucki, dyrektor łęczyckiego muzeum oraz Małgorzata Rybicka podczas nadzorów archeologicznych

Eksploracja grobów

Jednoczesne zakładanie instalacji cieplnej powodowało utrudnienia w prowadzeniu prac archeologicznych


Prace utrudniały bardzo ciężkie warunki atmosferyczne

Zły stan trumien wymagał umieszczenia ich na specjalnie skonstruowanych noszach

muzeum@zamek.leczyca.pl

Muzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszą Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz