Odwiedziło nas
Liczniki na stonę
Stan od dnia
05.09.2012r.

A+ | A-
Wspierajš
Muzeum w Łęczycy
w 2015 r.:

Zajęliœmy II miejsce !!!


              Dorota Sak w latach 1985 - 1990 studiowała w PWSSP w Łodzi na WydzialeWłókienniczym. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Katedrze Ubioru w 1990 roku. Od 1990 roku pracuje na macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku adiunkta. W latach 1999 - 2002 była członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
             Dorota Sak zajmuje się malarstwem, sztuką włókna i projektowaniem ubioru. Prace artystki prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju (swoje prace wystawiała m.in.: na zamku w Łęczycy w latach 2003 i 2005) i zagranicą m.in.: Australia, Japonia, Korea, Niemcy, Ukraina, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania. Autorka wystawy jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Św. Jerzego oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego "Wiklina".

          Na wystawę "Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" składa się kolekcja pięćdziesięciu par "spodni", które wykonane zostały z lnianych włókien odbarwionych, a następnie farbowanych na różne odcienie błękitu. Niektóre z nich zostały pokryte nadrukami. Zunifikowany, określony strój i jego kolor manifestuje tu przynależność do pewnego pokolenia, służy przywołaniu określonego światopoglądu i systemu wartości.

           "Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" to także seria prac przedstawiających kilkaset par "butów": białych, czerwonych i w naturalnym kolorze przędziwia. "Buty" to przede wszystkim najsilniejsze wyrażenie idei marszu, drogi, podróży przez dany nam czas, a także motyw tłumu, zbiorowości, której mimo naszej osobności jesteśmy częścią.


            Obrazy to kolejny, ważny element wystawy Doroty Sak. Płótna artystki to efekt podróży po Ukrainie, fascynacji wystrojami kijowskich cerkwi, ich bogatą ornamentyką i bardzo intensywną, wibrującą kolorystyką. Te oryginalne dzieła malarskie stanowią dopełnienie obrazu nieustającego w biegu, nasyconego kulturowymi wzorcami strumienia czasu, odbiciem idei, którą przez swoją twórczość wyraża autorka prac.
Wystawie towarzyszy katalog ze zdjęciami prac Doroty Sak,
poparty komentarzem Dariusza Leśnikowskiego.


Wystawa "Skąd przychodzimy, kim jesteśmy,
dokąd zmierzamy" potrwa do 18. czerwca

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
"SKĄD PRZYCHODZIMY, KIM JESTEŚMY, DOKĄD ZMIERZAMY" JEST WYSTAWĄ TOWARZYSZĄCĄ XII EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO TRIENNALE TKANINYMuzeum w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca,
Biuro: tel/fax (0-24) 721-89-97, Zamek-obsługa turystyczna: tel. (0-24) 721-24-49, www.zamek.leczyca.pl, e-mail:muzeum@zamek.leczyca.pl


Informujemy, iż na stronie zamek.leczyca.info.pl sš wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu. Jeœli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglšdarki.
Dowiedz się jak to zrobić i przeczytaj naszš Politykę Cookies.

administrator M.Koperkiewicz